A mantra eredetileg az indiai vallásokhoz kapcsolódó, spirituális vagy mágikus erejű szöveget, hangsort jelentett. Ma már azonban egyre inkább használják/használjuk azokra a rendszeresen ismételt pozitív megerősítő mondatokra is, amelyeket előszeretettel alkalmaznak például az agykontrollban, fontos szerepük van a manifesztációs technikákban, és alapját képezhetik a meditációs gyakorlatoknak is.

A mantrák lényege a gyakori ismétlés – az pedig már ízlés és világnézet függvénye, hogy valaki ettől a Mindenható, az Univerzum, az angyalok, vagy saját elméje segítségét várja-e. Az viszont egészen biztos, hogy a rendszeresen kimondott mondatok egyfajta belső programmá alakulnak. Igaz ez a negatív tartalmú mondásainkra is („olyan szerencsétlen vagyok”, „nekem semmi sem sikerül”), de természetesen ugyanígy működik ez a tudatosan kimondott pozitív állítások esetén is.

Na de milyen is egy jó mantra?

Van ugyanis néhány szabály, amit érdemes betartani.

Lényeges, hogy mindig állító mondatot fogalmazzunk meg, ne pedig valaminek a tagadását. Biztos te is hallottál már arról, hogy az agyunk nem tud mit kezdeni a „nem” szóval, ezért azt meg sem hallja, így a tagadó mondattal épp az ellenkezőjét fogjuk programozni. Valószínűleg ez a megállapítás azért így túlzó (hiszen az agykontroll például simán alkalmazza fájdalomcsillapításra a „nem fáj” mondatot), de az biztos, hogy ha tagadunk valamit, azzal valójában épp a nem kívánt állapotra irányítjuk a fókuszt, ahelyett, hogy a pozitív kimenetelre koncentrálnánk. Ezért valóban érdemes inkább pozitív, állító mondatokat használni, még ha olykor nehezebb is ilyet megalkotni.

Célszerű emellett jelen időben megfogalmazni azt, amit szeretnénk, agyunk ugyanis az adott pillanatra reagál a legérzékenyebben. Ha valamit úgy fogalmazunk meg, mintha már igaz lenne, az azonnali pozitív változást idézhet elő az önbizalmunkban és a gondolkodásmódunkban, támogatva ezzel a cselekvést és az eredmények elérését. Ráadásul a kimondás pillanatában át is élhetjük azt a helyzetet, amire törekszünk, ami tovább növeli a mantra hatékonyságát.

Megfontolandó, hogy mennyire legyünk konkrétak a mantrák megfogalmazásakor. Konkrét célhoz persze konkrét állítás illik, a mantrákat mégis jobb általánosságban megfogalmazni, nem kötve azt egy nagyon specifikus helyzethez vagy eredményhez, elkerülve ezzel a túlzott elvárásokat. A „minden nap elvégzem az összes feladatomat” helyett az, hogy „hatékony és eredményes vagyok”, kétségkívül kevésbé nyomasztó és frusztráló, és kisebb nyomást helyez rám, márpedig a mantrák esetében az egyik legfontosabb szempont az, hogy jó érzés legyen őket kimondani.

Éppen ezért kulcsfontosságú a szóhasználat is. A legjobb, ha Te magad alkotod meg a mantráidat, azokkal a szavakkal, és kifejezésekkel, amiket valóban használsz a mindennapokban is. Inspiráció céljából persze kereshetsz „jól bevált” megerősítő mondatokat, de érdemes ezeket is átírni, és a saját képedre formálni. A jó mantra könnyen érthető, könnyen megjegyezhető, és könnyen elismételhető akár tízszer-hússzor is egymás után.

Ha még nincs mantrád, alkoss meg egyet(-kettőt) mielőbb. Ismételgesd naponta néhány alkalommal magadban, vagy akár ténylegesen ki is mondva – ébredés után, lefekvés előtt, utazás és várakozás közben, vagy bármikor, amikor csak eszedbe jut. A lényeg, hogy fokozatosan építsd be a napi rutinodba. Ártani biztos nem ártasz vele, és ha „csak” annyit érsz el, hogy nő a saját magadba és a céljaid elérésbe vetett hited, már az is olyan előny, ami miatt megéri egy kis időt szánni rá.

—————————————-

Szívesen dolgoznál velem egy coaching folyamatban? Első körben jelentkezz egy ingyenes online konzultációra.
Vedd fel velem a kapcsolatot!

Biztos neked is vannak olyan erőforrásaid, amelyek feledésbe merültek.
Olvasd el a bejegyzésem ebben a témában.