Egy tanulmány szerint sok esetben jobban megéri köszönetet mondani, mint elnézést kérni, így ugyanis pozitívabb képet alakítunk ki magunkról.
A megállapítás egy olyan vizsgálaton alapul, amelyben egy étterem vendégei csak hosszú idő elteltével kapták meg az ételeiket, és egyes esetekben a pincér elnézést kért amiatt, hogy megvárakoztatta őket, máskor viszont megköszönte a türelmüket. A meglepő megfigyelés az volt, hogy az utóbbi csoportba tartozó vendégek átlagosan magasabbra értékelték az étterem szolgáltatásait, és nagyobb valószínűséggel tértek vissza.
Hogy miért értékeljük nagyobbra, ha köszönetet mondanak nekünk? A jelenség magyarázata valószínűleg az, hogy míg a bocsánatkérés arra a személyre vonatkozik, aki valamilyen hibát követett el, addig a köszönet nekünk szól. Egyszerűen jobb érzéssel tölt el, ha minket tüntetnek fel jó színben, mint az, ha valaki mást rosszban – a köszönet ugyanis egyfajta dicséretet, megbecsülést jelent számunkra. Ráadásul a köszönet kifejezése nem csak a fogadó fél számára örömtelibb, hanem annak is, aki mondja. Egyrészt mert köszönetet mondani eleve kellemesebb, mint elnézést kérni, másrészt mert a köszönetre általában a másik ember is sokkal pozitívabban reagál, mint a bocsánatkérésre.
Vannak persze helyzetek, amelyekben szerintem furcsán, sőt udvariatlanul hatna az, ha egyáltalán nem kérnénk elnézést. Tipikusan ilyenek azok szituációk, amelyekben van valamiféle alá-fölérendeltség, és mi vagyunk lejjebb a hierarchiában. Ilyenkor érdemes ötvözni a két dolgot: elnézést kérni, de rögtön utána köszönetet is mondani.
Elkésve egy bemutatkozó preziről (persze inkább ne késs el!), mondhatod például ezt:
„Elnézést a késésért! Köszönöm, hogy megvártak.”
Ha a főnököd kiszúrja, hogy rossz számot írtál az anyagba:
„Elnézést kérek a hibáért, és nagyon köszönöm, hogy észrevetted.”
Amikor az ügyfél jelzi, hogy elfelejtetted átküldeni neki az ajánlatot:
„Bocsánat, hogy nem küldtem át határidőre. Köszönöm, hogy figyelmeztettél.”
Ha hihetünk a kutatás eredményének, akkor akár egy ilyen kis különbség, egy apró köszönet is sokat javíthat azon, hogy miként csapódik le a másik emberben az, hogy hibáztunk. És azon is, hogy később hogyan emlékszik majd rá.
Akár munkáról, akár magánéletről van szó, nagyon sok múlik azon, hogyan kommunikálsz. A coaching e téren is segítheti a fejlődésedet.
Tedd meg az első lépést, vedd fel velem a kapcsolatot!
Hogyan tanulhatsz rossz szokásaidból? Tudd meg ebből a bejegyzésből!