És akkor mi lesz?

Ez az egyik kedvenc kérdésem.
Ez a végtelenül egyszerű, egybites mondat ugyanis elképesztő dologra képes: olyan szintre lépteti tovább a gondolkodásunkat egy-egy helyzettel kapcsolatban, ahova amúgy valószínűleg nem jutnánk el.

Az embernek szinte mindig van egy-két jó oka arra, hogy ne tegyen meg valamit, és ez bőven elég ahhoz, hogy lebeszélje magát a cselekvésről. Odáig viszont általában nem jut el, hogy eggyel előrébb lépjen, és végiggondolja, hogy ha be is következik az, amitől tart, az vajon milyen következményeket vonhat maga után.

„Nem tehetem, mert megharagszik a párom.”
„Inkább bele sem kezdek, mert nem biztos, hogy sikerülni fog.”
„Kihagyom, mert nem lenne időm a többi feladatomra.”

És akkor mi lesz? Mi fog történni? Mi más történhet még? És ez tényleg akkora ár, ami miatt nem érdemes belevágnom a dologba? És ha igen, akkor tehetek bármit, amivel megelőzhetem vagy legalább tompíthatom ezt a negatív következményt? Vagy tényleg az az egyedüli opció, hogy inkább nem teszek semmit?

Látszik, hogy ez a rém egyszerű kérdés mennyi további kérdést generál – olyanokat, amiket amúgy talán sosem gondolnánk végig. De érdemes az alapkérdést is többször egymás után feltenni, kibontva a következmények láncolatát mindaddig, amíg eljutunk oda, hogy na de akkor végül tényleg mi is lesz.

És a legjobb az egészben, hogy ezt bárki bármikor saját maga is meg tudja csinálni. Csak egy egyszerű kérdéssel kell indítani: „És akkor mi lesz?”

—————————————————————
Egy jó kérdés óriási változásokat képes elindítani. Ezért a coach legfőbb eszköze a kérdezés.

Tapasztald meg a kérdések erejét, tedd meg az első lépést, és vedd fel velem a kapcsolatot!

Milyen rejtett program fut benned? Olvasd el a sorskönyvi üzenetekről szóló írásom is!