A tranzakcióanalízis szerint azt, hogy miként éljük az életünket, egy olyan forgatókönyv, „sorskönyv” határozza meg, amelynek lapjait gyerekkorunkban írtuk, többek között a szüleinktől – vagy más fontos tekintélyszemélyektől – kapott, és a tudattalanunkba beépülő üzenetek alapján. Így hát jelentős részben ez a szülői „programozás” áll döntéseink, választásaink mögött, ez felelős azért, hogyan viszonyulunk munkához, pénzhez, vagy hogyan viselkedünk emberi kapcsolatainkban.
Öt olyan sorskönyvi üzenetet – drivert – azonosítottak, amelyek a többihez képest kiemelkedő hatásfokkal bírnak. Első pillantásra ezek mind olyan mondatok, amelyek pozitív és hasznos tevékenységre ösztönöznek, ám ha ezek közül valamelyik dominánssá válik, és az illető képtelen kivonni magát a hatása alól, az komoly problémákat idézhet elő.
Egy ilyen automatikusan működésbe lépő belső parancs mindig óriási stresszforrás, ezért érdemes tudatosítani és dolgozni vele (akár coaching keretében), már csak a stresszmentesebb élet elérése érdekében is.
Íme az öt driver:
1. Legyél tökéletes!
Akiben ez a „program” fut, annak hibátlannak kell lennie, és természetesen abban sem lehet hiba, amit kiad a kezei közül.
Retteg a kritikától és a kudarctól, és stresszként éli meg azokat a helyzeteket, amelyeket nem kontrollálhat.
2. Légy erős! Bírd ki!
Nem tűnhet sebezhetőnek, nem mutathatja ki az érzelmeit, nem kérhet segítséget.
Stresszként él meg minden olyan helyzetet, ahol fel kell vállalnia az érzéseit, vagy fény derülhet gyenge pontjaira, sérülékenységére.
3. Tegyél erőfeszítéseket!
Keményen kell dolgoznia, nem lazíthat, és soha nem adhatja fel.
Hajlamos túlvállalni és túlhajszolni magát, ez pedig eredménytelenséghez, kudarchoz vezethet, amit komoly stresszként él meg.
4. Szerezz örömet!
Úgy kell csinálnia mindent, hogy másoknak jó legyen, meg kell felelnie az elvárásoknak, és nem mondhat nemet.
Nehezen viseli a kritikát vagy azt, ha úgy érzi, semmibe veszik. Fél az elutasítástól, megfelelési kényszere pedig jelentős stresszfaktor.
5. Siess!
Esetében a kulcsszó az, hogy gyorsan, hiszen haladnia kell, nem húzhatja az időt.
Türelmetlen, kapkodó, és miközben az állandó időnyomást is stresszként éli meg, az is stresszt okoz számára, ha épp nincs mit tennie (és így túl sok ideje marad saját belső világára).
Természetesen léteznek tesztek, amelyek segítenek azonosítani a domináns drivert, de jó eséllyel ezek a rövid leírások is elegendőek ahhoz, hogy felismerd, melyik üzenet alakítja leginkább a hozzáállásodat, viselkedésedet – főleg ha annak tényleg jelentős hatása van az életedre.
Sikerült felismerned a domináns drivered? Hogy látod, mennyire okoz nehézséget számodra a jelenléte? Mi lenne másképp, ha valaki leállítaná ezt a belső programot?