Egy érdekes gyakorlatot ajánlok a figyelmedbe, amihez bár szükség van némi önismeretre és persze időre, de megéri kipróbálni.
Készíts egy listát azokról a tevékenységekről
– amiket szeretsz csinálni
– amiket jól csinálsz
– amelyekre a környezetednek, a világnak szüksége van
– amelyekért mások hajlandóak fizetni neked
Természetesen a listák között lehetnek átfedések, sőt az a jó, ha vannak olyan tevékenységek, amelyeket több csoportba is be tudsz sorolni.
Ha ezzel megvagy, helyezd el a felírt dolgokat a képen látható ábrán a négy kör valamelyikében, vagy ezek metszetében. A lényeg ugyanis a közös halmazokban rejlik: azonnal láthatod, hogy a Te esetedben mi tekinthető szenvedélynek, küldetésnek, hivatásnak, illetve szakmának.
Különösen érdekesek azok a területek, amelyeket három kör határol. Lehet például valami szakma és hivatás is egyszerre és így egy kényelmes, kockázatmentes, értéket teremtő választás (hiszen jó vagy benne, hasznos is, és még meg is lehet belőle élni), csak épp egy dolog hibázik: nem szereted csinálni. Vagy valami, amit pont neked találtak ki, hiszen szívesen és jól is csinálod, sőt még a világnak is szüksége van rá, csak épp pénzt nem tudsz keresni vele.
A Szent Grál (egész pontosan a Te Szent Grálod) természetesen az ábra közepén, a négy kör találkozásában van. Az ide kerülő tevékenységeket nevezik a japánok ikigainak. A szó magyarul nagyjából azt jelenti, hogy „a létezés oka”, de tulajdonképpen úgy is mondhatnánk, hogy az élet értelme.
A japánok szerint az ikigai az, amiért érdemes felkelni minden reggel. Talán ezzel is magyarázható, hogy Japánban élnek a legtovább az emberek, sőt Okinawa szigetén, ahol még a legidősebbek is aktív és megbecsült tagjai a társadalomnak, meglepően sokan élik meg a századik évüket.
Mindenkinek az életében van ikigai, így természetesen a tiédben is. Akkor is, ha most még üres maradt az ábra közepe. Gondold végig az összes felírt tevékenység esetében, hogy vajon tudsz-e tenni valamit annak érdekében, hogy kimozdítsd a jelenlegi pozíciójából, és ezáltal még több értéket képviseljen számodra. És vajon melyik lehet az a tevékenység, amelyikre – kisebb vagy nagyobb energiabefektetés árán – mind a négy feltétel igaz lehet egyszerre, és így a Te ikigaiddá válhat?
—————————————————————
A coaching segít az önismeretben és az önfejlesztésben, viselkedési mintázataink azonosításában, erősségeink felismerésében és jobb kihasználásában.
Tedd meg az első lépést, vedd fel velem a kapcsolatot!
Olvasd el korábbi írásaimat is a halogatásról és a boldogságról!